Az ember nagyon nehezen nyugszik csak bele a reménytelenségbe,
abba, hogy egyedül van, halálosan és reménytelenül egyedül.
Nagyon kevesen bírják csak el a tudatot, hogy életük magányára
nincs megoldás. Reménykednek, kapkodnak, menekülnek emberi
kapcsolatokba, s e menekülési kísérletekbe nem visznek igazi
szenvedélyt, sem odaadást, menekülnek elfoglaltságokba,
mesterséges feladatokba, sokat dolgoznak vagy tervszerűen
utaznak, vagy nagy házat vesznek, vagy vásárolnak nőket, kikhez
semmi közük, vagy gyűjteni kezdenek, legyezőket, drágaköveket,
vagy ritka rovarokat… De mindez nem segít. (…) Ezért,
mindenekelőtt, kínjukban és zavarukban, rendet tartanak.
Minden éber pillanatukban rendbe rakják maguk körül az életet.
Állandóan „intéznek“ valamit, ügyiratot vagy társas együttlétet,
vagy pásztorórát… Csak egyetlen pillanatra nem maradni egyedül
magukkal! Egyetlen pillanatra nem látni ezt a magányt!
Márai Sándor
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése