Egy kérdező:
- Amikor téged hallgatlak, úgy érzem, mindent értek, de amint elmegyek
innen, és próbálom alkalmazni a hallottakat, kiderül, mégsem értek
semmit.
Krishnamurti:
-
Mert magunkra figyelünk, és nem arra, aki beszél. Ha a beszélőre
figyelünk, akkor ő lesz vezetőnk a megértés útján - ami borzalom és
gyalázat, mivel ezzel létrehoztunk egy hatalmi hierarchiát. Amit
ilyenkor teszünk, nem más, mint önmagunkra figyelés. Azt hisszük, hogy
azt a képet nézzük, amit a beszélő fest, pedig valójában mi festjük a
képet. Ha ennyire tisztában vagyunk azzal, hogy magunkra figyelünk,
kijelenthetjük: „olyannak látom magam, amilyen vagyok, ezzel
kapcsolatban semmi teendőm". Ha viszont azt mondjuk: „látom magam, hogy
milyen vagyok, és ezen változtatnom kell", akkor ez lesz az első lépés
saját magunk megértése útján. Ez teljesen eltér attól, mintha tovább
követnénk a beszélőt. Ellenben, ha tudunk magunkra figyelni, miközben a
beszélőt hallgatjuk, abban a figyelemben tisztaság és fogékonyság lesz.
Ezáltal elménk egészségessé és erőssé válik. Ha nem kell engedelmeskedni
vagy ellenállni, akkor elménk élénk és érdeklődő lesz. Csak ilyen
emberi lény képes új generációt és új világot teremteni."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése