"Ha nem dobod el a személyiségedet, akkor nem
találhatod meg az egyéniségedet. Az egyéniségedet a léttől kapod, a
személyiséget pedig a társadalom akasztja a nyakadba. A személyiség
által illeszkedsz be a társadalomba. A társadalom nem képes tolerálni az
egyéniséget, mert egy egyéniség nem követi őt birkaként. Az egyéniség
minősége az oroszlánéhoz hasonló: az oroszlán egyedül jár. A birkák
mindig tömegben élnek; abban bíznak,
hogy a tömegben otthonra találnak. A tömegben az ember mindig nagyobb
biztonságban és védettségben érzi magát. Ha megtámadnak, a tömegben
könnyebben megvéded magad. De egyedül? Csak az oroszlánok járnak
egyedül. Pedig mindegyikőtök oroszlánnak születik, csakhogy a társadalmi
beidegződések teljesen átprogramozzák az elmédet, és végül birka lesz
belőled. Kapsz egy személyiséget; egy kényelmes, kedves, szófogadó és
nagyon kötelességtudó személyiséget. A társadalomnak rabszolgákra van
szüksége, nem pedig olyan emberekre, akik a szabadság feltétel nélküli
elkötelezettjei. A társadalomnak azért van szüksége rabszolgákra, mert
az őt irányító összes érdekszövetkezet engedelmességet követel."
Osho
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése