A gyerekek állandóan kísérleteznek a
felnőttekkel. Folyton-folyvást arra kíváncsiak, hogy szeretjük-e őket,
ha undokok velünk. A gyerekeknek természetesen szüksége van határokra –
de ha mindig csak a határokkal találkozik, és nem tudom megmutatni neki,
hogy ezekkel a határokkal együtt is szeretlek, akkor a gyerek újabb és
újabb alkalmakat keres majd, hogy kicsikarja belőlem: "szeretsz engem
akkor is, ha kibírhatatlan és hülye vagyok".
Ha a gyerek néha megbizonyosodhat arról, hogy viselkedésétől
függetlenül is szeretjük és elfogadjuk, akkor nagyon sokat javulhat a
helyzet. Ez a játék a bizalom keresése: "szeretsz-e engem akkor is, ha
beszólok, ha nem felelek meg az elvárásaidnak, szeretsz-e akkor is ha
átlépek minden határt, akkor is, ha gyomorszájon váglak". Csak arra megy
ki az egész, hogy bírod-e.
(Pál Feri)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése