
“Ne
ijeszd el magad az élettől azzal, hogy csupán a gondokról, s a bajokról
képzelegsz. Ne vetítsd előre még nem létező, s ne éleszd újra letűnt
bajaidat. Amikor gondok kínozzák sorsod, tedd fel a kérdést: mi az, ami
most elviselhetetlen? A választ magad előtt is szégyellni fogod – sem a
jövő, sem a múlt nem nehezedik rád, mindig csak a jelen. Az előbbi talán
be sem következik, az utóbbi pedig már...
régen elmúlt. Milyen ember az, aki még a jelent sem képes önmagában
elviselni? Vajon ér-e annyit bármilyen dolog, hogy lelked rosszul érezze
magát miatta? Találsz-e valamit, ami miatt érdemes a bánkódáshoz
lealacsonyodnod; sóvárgó, magába süppedő arccal csüggedned valami
mulandó felett?
Ha egy külső jelenség bánt, tulajdonképpen nem
maga a jelenség nyugtalanít, hanem a róla alkotott elképzelésed.
Márpedig csak tőled függ, hogy ezt megszüntesd. Ugyan ki akadályozhatná
meg, hogy hibás felfogásodat magad orvosold? A dolgokat elfogadni tudni
annyi, mint helyesen értelmezni. Ha ezt megértetted, semmi felett nem
kell bánkódnod: az út a te utad, a természet mérte rád – neked csak
járnod kell rajta.” (Marcus Aurelius – Rossz érzések ellenszere)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése