2012. január 3., kedd

“Ne ijeszd el magad az élettől azzal, hogy csupán a gondokról, s a bajokról képzelegsz. Ne vetítsd előre még nem létező, s ne éleszd újra letűnt bajaidat. Amikor gondok kínozzák sorsod, tedd fel a kérdést: mi az, ami most elviselhetetlen? A választ magad előtt is szégyellni fogod – sem a jövő, sem a múlt nem nehezedik rád, mindig csak a jelen. Az előbbi talán be sem következik, az utóbbi pedig már... régen elmúlt. Milyen ember az, aki még a jelent sem képes önmagában elviselni? Vajon ér-e annyit bármilyen dolog, hogy lelked rosszul érezze magát miatta? Találsz-e valamit, ami miatt érdemes a bánkódáshoz lealacsonyodnod; sóvárgó, magába süppedő arccal csüggedned valami mulandó felett?

Ha egy külső jelenség bánt, tulajdonképpen nem maga a jelenség nyugtalanít, hanem a róla alkotott elképzelésed. Márpedig csak tőled függ, hogy ezt megszüntesd. Ugyan ki akadályozhatná meg, hogy hibás felfogásodat magad orvosold? A dolgokat elfogadni tudni annyi, mint helyesen értelmezni. Ha ezt megértetted, semmi felett nem kell bánkódnod: az út a te utad, a természet mérte rád – neked csak járnod kell rajta.” (Marcus Aurelius – Rossz érzések ellenszere)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése